Prawda jest nieznana, i prawdopodobnie, w obecnym stanie rozwoju gatunku ludzkiego, nigdy poznana nie będzie. Natomiast to, co stanowi najwznioślejszą cechę tego gatunku, to przyrodzony pęd do poszukiwania prawdy. Ten pęd świadczy o “uduchowieniu" naszego gatunku, wyrażonym w jego - kulturze, wszelkie zatem warunki zewnętrzne, ustroje państwowe, czy idee, wzbraniające lub tylko ograniczające prawo do poszukiwania prawdy, stają się automatycznie wrogami kultury ludzkiej. Józef Mackiewicz. Gdybym był chanem… Kultura, 1958

Maraton wileński po raz czternasty Drukuj
Autor: Inf. wł.
Niedziela, 10 września 2017

Danske Bank Vilniaus maratonas – to prestiżowa impreza dla zawodowych biegaczy i miłośników sportu, która odbyła się dziś w Wilnie z udziałem 14,5 tys.  zawodników z 56 krajów.

Najwięcej biegaczy, poza krajowymi, przybyło z Polski (251), Łotwy (214), Wielkiej Brytanii (118) i Rosji (114). Najlepszymi wynikami na podstawowych dystancjach – maratonie i pół maratonie - wykazali się sportsmeni  z Białorusi, Ukrainy, Rosji oraz zawodnicy krajowi.

Zwycięzcą maratonu wśród mężczyzn został Dzmitry Hryhoryeu (2.26:58) z Białorusi, drugie miejsce zajął Vaislij Leminskij (2.28:55) z Rosji, trzecie miejsce zajął nasz zawodnik Andrius Jaksevičius (2.35:21).

W maratonie wśród kobiet najlepiej wypadły  Maria Hudak (2.48:58) z Ukrainy, Elizaveta Pogudo (2.52:26) z Rosji i Alena Šumik (3.02:42) z Białorusi. Przedstawicielka naszego kraju Loreta Petkevičienė (3.03:50) zajęła czwarte miejsce.

Na dystancji pół maratonu wśród mężczyzn triumfowali zawodnicy krajowi Remigijus Kančys (1.08:10) i Ignas Brasevičius (1.10:51), a trzecie miejsce zajął przedstawiciel Rosji Jurij Vinogradov  (1.11:59).  Wśród kobiet zwyciężyła reprezentantka Ukrainy Oksana Raita (1.18:56), druga finiszowała Loreta Kančytė (1.20:36), a  trzecia – Vaida Žūsinaitė (1.23.07). Eglė Balčiūnaitė (1.24:58) była czwarta.

Oprócz tego odbyły się biegi na dystancjach 10 i 4,2 kilometra oraz dla dzieci, rodzin i studentów.

Na zdjęciach: startują uczestnicy maratonu; flagi krajów - uczestników  biegów na Placu Katedralnym.

Film video: fragmenty święta sportowego.